کف صنعتی > سوپر لیتیوم 550 > کاربرد

چرا لیتیوم؟

ویسکوزیته و الکائیلی پائین تر سخت کننده ­لیتیومی 550 باعث نفوذ عمیق تر و کامل تر می­ گردد. این مسئله باعث ایجاد سطحی متراکم­ تر، اتصالی محک م­تر، تعداد مولکول کلسیم سیلیکات هیدرات آزاد کمتر، همچنین پخش وسیع تر ذرات لیتیوم هنگام اجرا می­ شود.

ذرات کوچکتر لیتیوم باعث واکنش یکنواخت و در نتیجه سطحی متراکم­تر می­ گردد. از طرف دیگر سخت کننده­ های سدیمی و پتاسیمی باعث واکنش غیر یکنواخت شده و توده­ های کلسیم سیلیکات هیدرات آزاد و همچنین وارد واکنش شده، باعث ایجاد سطحی ضعیف تر و اتصالی سست تر می­ گردد. این مسئله ریشه ایجاد مشکل ASR ( واکنش سیلیکاآلکائیلی ) در بتن می­ گردد ( مخصوصاً در هنگام نفوذ آب ).

سخت کننده لیتیومی 550 با المانهای کلسیمی در بتن واکنش انجام داده و باعث ایجاد ساختار پایدار سیلیکاتی می­ گردد. این مسئله باعث افزایش واکنش و در نتیجه کیفیت می­ شود. این ماده همچنین با هیدروکسید کلسیم نیز واکنش داده و مولکول پیچیده       Tri-Calcium Silicate شده که باعث عدم نفوذ آب می ­شود. این ساختار باعث پر شدن حفرات بتن شده و نتیجتاً نفوذ آب را به سطح قطع می­ کند. هرچند تمامی سخت کننده­ ها واکنشی و تأثیری مشابه دارند لیکن سخت کننده لیتیومی 550 عملکردی یکنواخ تر مؤثرتر از سیستم­ های پتاسیومی و سدیمی دارد ایجاد ترک های کروکودیلی نمی­ کند و برخلاف سخت کننده­ های سدیمی و پتاسیمی باعث ایجاد سیلیکا ژل روی سطح نمی­ شود.

این محصول به میزان سخت کننده­ های سدیمی و یا پتاسیمی آب جذب نمی­ کند و حلال در آب نیست در نتیجه بتن آب گریز خواهد شد.

موجب جلوگیری و یا کاهش واکنش سیلکاآلکائیلی(ASR) در بتن می­ شود. سیلکا در بتن و در حضور مواد آلکائیلی موجود در سیمان هیدراته، موجب ایجاد ژل در بتن می­ کند. این ژل در حضور آب افزایش حجم می­ یابد. این واکنش باعث ایجاد فشار زیاد و نتیجتاً ترک نموده و یا ترک ها را افزایش می­ دهد. نتیجتاً ترک ها موجب تخریب سطح محافظ بتن می­ شود. مسئله دیگر این است که آب از ترک ها و ترک های موئین به داخل بتن نفوذ کرده و باعث زنگ زدگی آرماتور می­ گردد. نفوذ آب مشکل ذوب و یخبندان را تشدید می­ نماید.

این محصول باعث دور ماندن آب از بتن زیرین شده و درنتیجه پدیده (ASR) حذف می ­شود.

این محصول به هیچ وجه برای محیط زیست اثر مخرب ندارد ( Plant safe ) .

مزایای سخت کننده لیتیومی

 • سخت کننده / متراکم کننده

سخت کننده لیتیومی ماده شیمیائی غنی از سیلیکا است که با هیدروکسید کلسیم آزاد بتن واکنش نشان داده و با پرکردن حفره­ ها باعث مقاومت و سختی بسیار بالای سطح بتن می­ گردد.

 • نفوذ عالی

حاوی کاتالیزورهای لیتیوم اکتیو بوده که موجب نفوذ بسیار بیشتری به سطح بتن شده و در نتیجه واکنش کامل­ تر، سریع­ تر و عمیق­ تری با بتن خواهد داشت.

 • مقاومت سایشی بیشتر

حتی بهترین سطوح بتنی در محیط های صنعتی به­ راحتی تحت تاثیر سایش تخریب می ­شوند. سطوح بتنی که با سخت کننده لیتیومی تقویت شده­ اند مقاومت سایشی بسیار بالاتری نسبت به بتن معمولی دارند.

 • دوام

ماندگاری مثال زدنی می­ باشد و بار یک بار اجرا تا پایان عمر بتن، سطحی نفوذ ناپذیر ایجاد می­ گردد.

 • غبار گریزی

در بتن معمولی، بر اثر فشار هیدرو استاتیک، ذرات بسیار ریز به تدریج به سطح می­آیند و نتیجه آن ایجاد غبار بر روی سطح می­باشد. ( حتی هنگامی که سایش وجود ندارد ). با یک­بار اجرای سخت کننده لیتیومی مشکل غبار به طور دائم حل خواهد شد.

 • عدم لغزندگی

بعد از استفاده از سخت کننده لیتیومی حتی با وجود براقیت، به هیچ وجه سطح نهائی لغزنده نمی­گردد.

 • بهبود وضعیت سطوح قدیمی

با قدیمی شدن بتن کف، مشکلاتی از قبیل استرس و خستگی سطح، تورق، لب پریدگی درزهای کنترل ترک، انبساط و… ایجاد می­ گردد. استفاده از سخت کننده لیتیومی به همراه مواد پلیمری سیمانی و روش­ های ترمیم شرکت بتن سنگ پنام موجب تراکم، مقاومت و اصلاح سطوح قدیمی بتن می­ گردد و عملکرد سازه را به شدت تقویت می­ نماید.

 • کاهش فرسایش ماشین آلات چرخ لاستیکی

سطح خشن و ناصاف بتن در مراکز صنعتی، باعث ایجاد افزایش فرسایش در ماشین آلات چرخ لاستیکی می­ گردد. سطوح اصلاح شده با سخت کننده لیتیومی فرسایش را کاهش می ­دهد و در نتیجه رد لاستیک در کف نیز کاهش یافته و با یک شستشوی ساده این خطوط بطور کلی حذف می­ گردد.

 • عدم تعطیلی مرکز صنعتی

بعد از اجرای سخت کننده لیتیومی روی سطح، مرکز صنعتی بلافاصله می ­تواند بازگشائی گردد و به ­دلیل عدم وجود مواد خطرناک و اجرای ساده، معمولاً در حین اجرای کار نیز نیازی به تعطیلی محیط کار نمی­ باشد.

 • عدم نیاز به نگهداری

بیشتر سیستم های کف صنعتی، حتی موزائیک و یا کف­پوش­ های لینولئومی احتیاج زیادی به نگهداری جهت نظافت دارند در صورتیکه سطوح ترمیم شده با سخت کننده لیتیومی­ بسیار متراکم بوده و لکه­ های کمتری خواهند داشت و نیازی به پولیش و یا دستگاه های خاصی جهت نظافت ندارند.

 • بهبود انعکاس نور جهت نورپردازی

سطوح اصلاح شده با سخت کننده لیتیومی بازتاب نور بهتری داشته در نتیجه محیط نورانی ­تر با مصرف انرژی پائین ­تر ایجاد خواهد شد.

 • دوستار محیط زیست

این محصول بخار سمی ندارد و حاوی ماده خطرناکی نمی ­باشد (Planet Safe)