اسید استین چیست و چگونه عمل می نماید؟

اسید استین چیست و چگونه عمل می نماید؟

اسیدهای رنگی برای ایجاد رنگ های زیبا بر روی بتن های قدیمی و جدید مورد استفاده قرار می گیرند. درست است که این مواد به اسید استین معروف هستند لیکن اسید در حقیقت هیچگونه نقشی در رنگی کردن بتن ندارد.نمک های فلزات که در اسید می باشند با آهک هیدراته موجود در بتن تشکیل ماده رنگی می دهد، که بخشی از بتن شده و باعث رنگی شدن بتن می شود.اسید موجود باعث باز شدن سطح بتن شده و راه رسیدن نمک های رنگی به آهک موجود در بتن را هموار می سازد. آب موجود در اسید استین واکنش آهک هیدراته و نمک های فلزات را .تسهیل می سازد
اسید استین

عوامل دیگر که در نتیجه کار موثر است شامل نوع و میزان سیمان بتن، نوع سنگدانه ها، زبری سطح نهایی بتن، سن بتن و رطوبت بتن در هنگام استفاده از اسید استین و شرایط آب و هوا می باشد. بطور کلی سیمان هایی که در هنگام واکنش هیدراتاسیون میزان هیدروکسید کلسیم بیشتری تولید می نمایند، رنگ های بیشتری را جذب می کنند و هر چقدر میزان سیمان بالاتر باشد رنگ های شدیدتری در سطح ایجاد می شود.

اسید استین
اسید استین
اسید استین

البته این نوع بتن ها رنگ را زود از دست می دهند ( به علت فرسایش سطح). بتن هایی که سطحی با ماله کشی زیاد دارند رنگ را طولانی تر در خود نگه می دارند و رنگ های زیباتری به وجود می آورند. البته در بعضی موارد این سطوح نیاز به سندبلاست و یا استفاده از اسید غلیظ تر جهت باز شدن منافذ بتن و نفوذ بهتر دارند.

دال هایی که در آب و هوای مرطوب هستند رنگ زیباتری را به وجود می آورند. اما مشکلی که برای بتن های مرطوب به وجود می آید، سفیدک زدن سطح می باشد(نمک به سطح بتن می آید) این مشکل جذب اسید به بتن را کاهش می دهد، لذا غلظت رنگ را کم می کند.

از طرف دیگر ممکن است وجود آب اضافی داخل کار باعث واکنش طولانی مدت نمک های فلزات و شود و در برخی موارد رنگ های تیره مانند آبی و قهوه ای را به سبز و یا حتی سیاه تبدیل نماید

حبابزا و کاهنده های آب مشکلی برای اسید استین ایجاد نمی نمایند ولی زودگیرهای حاوی کلرید کلسیم ایجاد لکه های تیره در سطح می نمایند لذا توصیه نمی گردند.

زودگیرهایی که حاوی کلرید نیستند مشکل زا نمی باشند. دانه های آهکی در صورتیکه نزدیک به سطح بتن باشند رنگ زیادی جذب کرده و ایجاد لکه های پر رنگ می نماید.

دانه های سیلیسی، رنگ کمی را جذب می نمایند. بتن های با سطح زبر و با ماله کشی کم، رنگ بیشتری جذب می نمایند و در نتیجه تیره تر می شوند.

اسید استین